Velikokrat želijo stranke podariti lastništvo nepremičnine na drugega družinskega člana ali pa tudi na osebe, s katerimi niso v sorodu. Vendar lahko, v kolikor niso pozorne, za postopek plačajo veliko več, kot je to potrebno.
Pri prenosu lastninske pravice se davek obračuna glede na družinsko razmerje.
Kdaj je darilna pogodba cenovno ugodnejša izbira
Darilno pogodbo se splača izbrati takrat, kadar želimo prenesti lastništvo nepremičnine s staršev na otroka ali otroke, v kolikor jih je več. V tem primeru so stroški naslednji:
priprava darilne pogodbe,
overovitev podpisa darovalca pri notarju,
priprava zemljiškoknjižnega predloga.
Velikokrat je na pogodbi kot kupec nepremičnine napisan samo eden izmed zakoncev, oba pa si želita, da bi bil tudi drugi uradno lastnik polovice nepremičnine. (foto: ldsmag.com)
Drugi primer, v katerem je prav tako boljše izbrati darilno pogodbo namesto kupoprodajne, pa je prenos lastništva med zakoncema. Stroški v tem primeru so naslednji:
priprava darilne pogodbe v obliki notarskega zapisa,
priprava zemljiškoknjižnega predloga.
Stranka se v obeh primerih izogne plačilu Davka na promet nepremičnin.
Kupoprodajna pogodba - kdaj IN ZAKAJ jo izbrati
V nekaterih primerih, ko želimo podariti nepremičnino, je kupoprodajna pogodba pri prenosu lastninske pravice cenejša izbira. To se splača, kadar želimo prenesti lastninsko pravico z otroka na starše, s tete/strica na nečake oziroma obratno ali katerikoli osebi, s katero nismo v sorodstvenem razmerju.
V kolikor bi v teh primerih izbrali darilno pogodbo, bi namreč plačali kar 6% ali celo več davka na darila in dediščino. Zato je boljše izbrati kupoprodajno pogodbo, pri kateri je potrebno plačati samo 2% davka na promet nepremičnin.
Za postopek je potrebno podati:
osebne podatke darovalca in obdarjenca,
podatke o nepremičnini.
Želite izvesti prenos lastništva? Pošljite nam opis svojega primera in z veseljem vam bomo svetovali, katera možnost je za vas najugodnejša.